fbpx

Praktische informatie (Practical information)

World Cup YOU.FO schedule

Check out the full World Cup schedule below. It includes group stage schedule and knock-out stage information.

toegang Dag van de nieuwe sporten

Het evenement is gratis toegankelijk voor jong en oud. Het is een familie evenement, dus je bent welkom als gezin, schoolklas, vriendengroep, maar ook zeker als individu om lekker te sporten met anderen.

datum, tijd en locatie

De dag van de nieuwe sporten vindt plaats op zondag 18 juni 2023, van 12.00 tot 18.00.

Locatie is hockeyclub ‘s-Hertogenbosch, adres: OOSTERPLASWEG 35, 5215 HT ‘S-HERTOGENBOSCH

Welke sporten?

Er zijn allerlei sporten die je kunt uitproberen, namelijk FooBaSkill, Crossnet Volleybal, Roundnet, Kin-Ball, Streetracket, YOU.FO, Crossnet Soccer, BubbleBall, Ultimate Frisbee KanJam en Kick-It.

Time schedule

  • 10.00 – 11.00 – Team registration
  • 11.00 – 11.30 – Briefing for all teams
  • 11.30 – 11.35 – Group photo at court 1 – everybody (players, coaches, fans, etc.)
  • 11.35 – 12.00 – Warm-up time
  • 12.00 – 15.10 – Start World Cup YOU.FO (group stage)
  • 12.00 – 18.00 – New Sports Day Festival
  • 15.10 – 15.30 – Break and group stage final standings 
  • 15.30 – 17.30 – Knock-out stage World Cup YOU.FO
  • 16.00 – 17.00 – Symposium New Sports Day
  • 17.15 – 17.30 – Give-away in stadium (everybody seated in stadium)
  • 17.30 – 17.45 – World Cup YOU.FO final
  • 18.00 – 19.30 – Barbecue 
  • 18.45 – 19.00 – Award ceremony 
  • 19.00 – 21.00 – Afterparty

Location (Venue)

Address: Oosterplasweg 35, 5125 HT ‘s-Hertogenbosch

Travel and parking:

  • Accessibility = Car, bike or public transport
  • Parking = Free
  • Public transport = Den Bosch Central station by OV-Bike (€2,50) or by Bus (Line: 165, 8, 860, 9)
  • Free shuttle service = we also provide free shuttle service from 9.30 to 11.00 and 18.00 to 21.00

Facilities: The entire venue is allocated to our event, so participants can use:

  • Dressing rooms (shower)
  • Bar and restaurant (for foods and drinks)
  • Water point (to refill water bottle)

Who will become YOU.FO World champion 2023 and win €1000,-?

YOU.FO World Cup Group Stage. A win gives you 3 points, a draw means both teams 1 point and 0 points if you lose. The best 16 teams will compete during knock-out stage. These teams are defined by: all nr 1’s and 2’s of each group final standings, and the 4 best nr 3’s of all groups (nr 3’s with most points – formula is applied depending on group size).

GROUP 1 – SCHEDULE AND STANDINGS (all games played on court 1)

RoundTimeslotGames (played on court 1) Score
112.00 – 12.10YOU.FO Czechia – SportAnders Specials5-2
212.12 – 12.22Sport College Basterds 1 – De Rouppies 3-1
312.24 – 12.34UUUU.FO – Team YOU.FO Japan 41-5
412.36 – 12.46YOU.FO Czechia – De Rouppies3-1
512.48 – 12.58SportAnders Specials – Team YOU.FO Japan 41-6
613.00 – 13.10Sport College Basterds 1 – UUUU.FO 4-0
713.12 – 13.22YOU.FO Czechia – Team YOU.FO Japan 41-4
813.24 – 13.34De Rouppies – UUUU.FO2-0
913.36 – 13.46BREAKd.n.a.
1013.48 – 13.58SportAnders Specials – Sport College Basterds 10-5
1114.00 – 14.10YOU.FO Czechia – UUUU.FO6-2
1214.12 – 14.22Team YOU.FO Japan 4 – Sport College Basterds 14-0
1314.24 – 14.34De Rouppies – SportAnders Specials4-1
1414.36 – 14.46YOU.FO Czechia – Sport College Basterds 11-4
1514.48 – 14.58SportAnders Specials – UUUU.FO2-1
1615.00 – 15.10De Rouppies – Team YOU.FO Japan 42-3
Group 1 – Schedule
TEAMG1G2G3G4G5Total points
YOU.FO Czechia330309
SportAnders Specials000033
Sport College Bastards 13330312
De Rouppies003306
UUUU.FO000000
Team YOU.FO Japan 43333315
Group 1 – Standings

GROUP 2 – SCHEDULE AND STANDINGS (all games played at court 2)

RoundTimeslotGames (played on court 2)Score
112.00 – 12.10Team YOU.FO Korea 1 – De Bosjes1-4
212.12 – 12.22Red Wings – Kings of Science5-0
312.24 – 12.34Stichting – SV Tri Movere4-4
412.36 – 12.46Team YOU.FO Korea 1 – Kings of Science1-4
512.48 – 12.58De Bosjes – SV Tri Movere0-6
613.00 – 13.10Red Wings – Stichting1-4
713.12 – 13.22Team YOU.FO Korea 1 – SV Tri Movere0-8
813.24 – 13.34Kings of Science – Stichting2-1
913.36 – 13.46BREAKd.n.a.
1013.48 – 13.58De Bosjes – Red Wings0-3
1114.00 – 14.10Team YOU.FO Korea 1 – Stichting0-10
1214.12 – 14.22SV Tri Movere – Red Wings1-2
1314.24 – 14.34Kings of Science – De Bosjes1-0
1414.36 – 14.46Team YOU.FO Korea 1 – Red Wings1-8
1514.48 – 14.58De Bosjes – Stichting0-2
1615.00 – 15.10Kings of Science – SV Tri Movere2-0
Group 2 – Schedule
TEAMG1G2G3G4G5Total points
Team YOU.FO KOREA 1000000
De Bosjes300003
Red Wings3033312
Kings of Science0333312
Stichting1303310
SV Tri Movere133007
Group 2 – Standings

GROUP 3 – SCHEDULE AND STANDINGS (all games played at court 3)

RoundTimeslotGames (played on court 3)Score
112.00 – 12.10Gulag pro’s – Sport College Bastards 20-3
212.12 – 12.22Team YOU.FO Japan 3 – Team Ireland0-1
312.24 – 12.34Stan & Co – De bende van ellende2-0
412.36 – 12.46Gulag pro’s – Team Ireland0-2
512.48 – 12.58Sport College Bastards 2 – De bende van ellende1-0
613.00 – 13.10Team YOU.FO Japan 3 – Stan & Co2-0
713.12 – 13.22Gulag pro’s – De bende van ellende1-1
813.24 – 13.34Team Ireland – Stan & Co2-0
913.36 – 13.46BREAKd.n.a.
1013.48 – 13.58Sport College Bastards 2 – Team YOU.FO Japan 34-0
1114.00 – 14.10Gulag pro’s – Stan & Co2-2
1214.12 – 14.22De bende van ellende – Team YOU.FO Japan 30-3
1314.24 – 14.34Team Ireland – Sport College Bastards 21-1
1414.36 – 14.46Gulag pro’s – Team YOU.FO Japan 30-2
1514.48 – 14.58Sport College Bastards 2 – Stan & Co3-1
1615.00 – 15.10Team Ireland – De bende van ellende5-0
Group 3 – Schedule
TEAM G1G2G3G4G5Total points
Gulag pro’s001102
Sport College Bastards 23331313
Team YOU.FO Japan 3030339
Team Ireland3331313
Stan & Co300104
De Bende van ellende001001
Group 3 – Standings

GROUP 4 – SCHEDULE AND STANDINGS (all games played at court 4)

RoundTimeslotGames (played on court 4)Score
112.00 – 12.10Cios Bulls –  Team megabeast2-0
212.12 – 12.22Team USA – Genotsknots2-1
312.24 – 12.34You.fruity – Team Huitema2-4
412.36 – 12.46Cios Bulls – Genotsknots0-1
512.48 – 12.58Team megabeast – Team Huitema1-4
613.00 – 13.10Team USA – You.fruity3-0
713.12 – 13.22Cios Bulls – Team Huitema3-4
813.24 – 13.34Genotsknots – You.fruity2-1
913.36 – 13.46BREAKd.n.a.
1013.48 – 13.58Team megabeast – Team USA0-3
1114.00 – 14.10Cios Bulls – You.fruity6-2
1214.12 – 14.22Team Huitema – Team USA1-1
1314.24 – 14.34Genotsknots – Team megabeast2-0
1414.36 – 14.46Cios Bulls – Team USA3-2
1514.48 – 14.58Team megabeast – You.fruity0-1
1615.00 – 15.10Genotsknots – Team Huitema1-1
Group 4 – Schedule
TEAM G1G2G3G4G5Total points
CIOS Bulls300339
Team Megabeast000000
Team USA3331010
Genotsknots0333110
You.fruity000033
Team Huitema3331111
Group 4 – Standings

GROUP 5 – SCHEDULE AND STANDINGS (all games played at court 5)

RoundTimeslotGames (played on court 5)Score
112.00 – 12.10Baklavaria – Team YOU.FO Korea 22-2
212.12 – 12.22De Luntersche Lindes – SRO Amersfoort1-2
312.24 – 12.34vv Handel – Team YOU.FO Japan 21-5
412.36 – 12.46Baklavaria – SRO Amersfoort3-1
512.48 – 12.58Team YOU.FO Korea 2 – Team YOU.FO Japan 20-6
613.00 – 13.10De Luntersche Lindes – vv Handel1-1
713.12 – 13.22Baklavaria – Team YOU.FO Japan 20-8
813.24 – 13.34SRO Amersfoort – vv Handel0-3
913.36 – 13.46BREAKd.n.a.
1013.48 – 13.58Team YOU.FO Korea 2 – De Luntersche Lindes2-1
1114.00 – 14.10Baklavaria – vv Handel2-1
1214.12 – 14.22Team YOU.FO Japan 2 – De Luntersche Lindes10-1
1314.24 – 14.34SRO Amersfoort – Team YOU.FO Korea 21-2
1414.36 – 14.46Baklavaria – De Luntersche Lindes5-0
1514.48 – 14.58Team YOU.FO Korea 2 – vv Handel1-2
1615.00 – 15.10SRO Amersfoort – Team YOU.FO Japan 20-10
Group 5 – Schedule
TEAM G1G2G3G4G5Total points
Baklavaria1303310
Team YOU.FO Korea 2103307
De Luntersche Lindes010001
SRO Amersfoort300003
vv Handel013037
Team YOU.FO Japan 23333315
Group 5 – Standings

GROUP 6 – SCHEDULE AND STANDINGS (all games played at court 6)

RoundTimeslotGames (played on court 6)Score
112.00 – 12.10Team Olympos Utrecht – Team YOU.FO Japan 13-2
212.12 – 12.22Team Canada – Dreamteam8-0
312.24 – 12.34Youfoon55 – Grasshoppers1-1
412.36 – 12.46Team Olympos Utrecht – Dreamteam2-0
512.48 – 12.58Team YOU.FO Japan 1 – Grasshoppers5-3
613.00 – 13.10Team Canada –  Youfoon555-0
713.12 – 13.22Team Olympos Utrecht – Grasshoppers3-1
813.24 – 13.34Dreamteam – Youfoon551-2
913.36 – 13.46BREAKd.n.a.
1013.48 – 13.58Team YOU.FO Japan 1 – Team Canada2-7
1114.00 – 14.10Team Olympos Utrecht – Youfoon551-1
1214.12 – 14.22Grasshoopers – Team Canada0-6
1314.24 – 14.34Dreamteam – Team YOU.FO Japan 10-4
1414.36 – 14.46Team Olympos Utrecht – Team Canada0-5
1514.48 – 14.58Team YOU.FO Japan 1 – Youfoon552-3
1615.00 – 15.10Dreamteam – Grasshoppers2-1
Group 6 – Schedule
TEAM G1G2G3G4G5Total points
Team Olympos Utrecht3331010
Team YOU.FO Japan 1030306
Team Canada3333315
Dreamteam000033
Youfoon55103138
Grasshoppers100001
Group 6 – Standings

Our event partners

Knock-out Schedule

The best 16 teams will compete during knockout phase. This means, all numbers 1 and 2 in final group standings. In addition, the 4 best nr’s 3 will continue to knockout phase. Their point average will be calculated, in which the team with most points becomes best nr 3. If teams have the same amount of point average, the goal difference is decisive (best goal difference).

World’s best 16 YOU.FO teams = 15.30 – 15.42

Court numberCourt 1Court 2Court 3Court 4Court 5Court 6Court 7Court 8
Final code16-116-216-316-416-516-616-716-8
Team 1Nr 1 Poule 1Nr 1 Poule 3Nr 1 Poule 5Nr 2 Poule 2Nr 2 Poule 1Nr 1 Poule 6Nr 1 Poule 4Nr 1 Poule 2
Team 2Nr 2 Poule 4Nr 2 Poule 6Best Nr 33rd Best Nr 3Nr 2 Poule 3Nr 2 Poule 52nd Best Nr 34th Best Nr 4
Team 1YOU.FO Japan 4Team IrelandTeam Japan 2Kings of ScienceSport College Bastards 1Team CanadaTeam HuitemaRed Wings
Team 2Team USAOlympos UtrechtGenotsknotsYOU.FO Japan 3Sport College Bastards 2BaklavlariaStichtingYOU.FO Czechia
Final 16 – YOU.FO Knock-Out

World’s best 8 YOU.FO teams (Quarter final) = 16.00 – 16.12

Court numberCourt 1Court 2Court 3Court 4
Final codeQ-1Q-2Q-3Q-4
Team 116-116-316-516-7
Team 216-216-416-616-8
Team 1Japan 4Japan 2Sport College 2Huitema
Team 2IrelandKings of ScienceCanadaRed Wings
Final 8 – Quarter finals

World’s best 4 YOU.FO teams (semi final) = 16.30 – 16.42

Court numberCourt 1Court 2
Final codeS-1S-2
Team 1Q-1Q-3
Team 2Q-2Q-4
Team 1Japan 4Canada
Team 2Japan 2Huitema
Final 4 – Semi finals

World’s best YOU.FO teams (finals) = 17.05 – 17.45

Timeslot17.05 – 17.1717.30 – 17.45
Court numberCourt 1Court 1
Final code3rd/4th placeFinal
Team 1Loser S-1Winner S-1
Team 2Loser S-2Winner S-2
Team 1Team Huitema Team Canada
Team 2Team Japan 4Team Japan 2
Finals

Our event partners